Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC podmiotu wykonującego działalność leczniczą zobowiązani są m.in. lekarze lub lekarze dentyści prowadzący:
- indywidualną praktykę lekarską lub indywidualną praktykę lekarską wyłącznie w miejscu wezwania,
- indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską lub indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską wyłącznie w miejscu wezwania,
- indywidualną praktykę lekarską wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego na podstawie umowy z tym podmiotem,
- indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską wyłącznie w przedsiębiorstwie podmiotu leczniczego na podstawie umowy z tym podmiotem,
- grupową praktykę lekarską w formie spółki cywilnej, jawnej lub partnerskiej.
WAŻNE! Jeżeli wykonujesz zawód lekarza również na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej bez prowadzenia działalności, obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarza nie pokryje szkód wyrządzonych przez Ciebie w wyniku udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach tych dwóch form. W tych przypadkach ochronę zapewnia dobrowolne ubezpieczenie OC lekarza.
Zakresem ochrony obowiązkowego ubezpieczenia OC objęta jest odpowiedzialność cywilna lekarza i lekarza dentysty za szkody wyrządzone przez niego w następstwie udzielania świadczeń zdrowotnych albo niezgodnego z prawem zaniechania udzielania świadczeń zdrowotnych, z wyłączeniem następujących szkód:
- wyrządzonych przez ubezpieczonego po pozbawieniu go prawa do wykonywania zawodu, a także w okresie zawieszenia prawa do prowadzenia działalności leczniczej,
- polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie rzeczy,
- polegających na zapłacie kar umownych,
- powstałych wskutek działań wojennych, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru,
- będących następstwem zabiegów chirurgii plastycznej lub zabiegów kosmetycznych, jeżeli nie są one udzielane w przypadkach będących następstwem wady wrodzonej, urazu, choroby lub skutków jej leczenia.
WAŻNE! Szkody będące następstwem zabiegów chirurgii plastycznej lub zabiegów kosmetycznych w pozostałym zakresie mogą być włączone w ramach dobrowolnego ubezpieczenia OC lekarza (Klauzula 4M lub 4AM) za opłatą dodatkowej składki.
Zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC lekarza i lekarza dentysty obejmuje również szkody:
- wyrządzone w wyniku rażącego niedbalstwa;
- powstałe w następstwie udzielania świadczeń w Pogotowiu Ratunkowym, SOR lub Nocnej i Świątecznej Opiece Zdrowotnej, bez konieczności zwyżki składki.
W przypadku wystąpienia szkody ubezpieczyciel zobowiązuje się także zwrócić ubezpieczonemu koszty wynikłe z zastosowania środków podjętych w celu zapobieżenia zwiększeniu szkody, o ile były one celowe, chociażby okazały się bezskuteczne.
Ponadto na wniosek ubezpieczonego i za pisemną zgodą PZU SA, ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia:
- kosztów obrony w związku ze zgłoszonymi roszczeniami odszkodowawczymi (niezbędne koszty sądowej obrony przed roszczeniem poszkodowanego lub uprawnionego w sporze prowadzonym w porozumieniu z PZU SA);
- niezbędnych kosztów sądowej obrony w postępowaniu karnym, jeśli toczące się postępowanie ma związek z ustaleniem odpowiedzialności ubezpieczonego, jeżeli PZU SA zażądał powołania obrony lub wyraził zgodę na te koszty;
- kosztów postępowań przedsądowych, sądowych, w tym mediacji lub postępowania pojednawczego oraz kosztów opłat administracyjnych;
- kosztów wynagrodzenia opinii biegłych, rzeczoznawców powołanych w celu ustalenia okoliczności lub rozmiaru szkody;
- kosztów wykonania przez ubezpieczonego zarządzenia tymczasowego sądu o zabezpieczeniu roszczenia o naprawienie szkody do 100.000 zł, w tym przez złożenie do depozytu sądowego sumy pieniężnej. Jeżeli zabezpieczenie roszczenia zostanie zwolnione, w szczególności zostanie zwrócony depozyt, ubezpieczony jest zobowiązany niezwłocznie zwrócić PZU odzyskane koszty w zakresie, w jakim zostały wcześniej przez PZU pokryte.
Szczegółowe informacje dotyczące ochrony ubezpieczeniowej, w tym m.in. przedmiot, zakres, limity oraz wyłączenia ochrony dostępne są tutaj.